Metin BALAY

subtitle

Bergama’da doğdu. İlkokulu burada bitirdi.1967-1974 yılları arasında İzmir Kolejin’de orta ve lise öğrenimini tamamladı.1974 yılında AFS Bursu ile Amerikaya gitti.Burada Yale Üniversitesinde tiyatro seminerlerine katıldı.1975 yılında Türkiye’ye geri dönerek Ortadoğu Teknik Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümün’de lisans öğrenimine başladı. 1975 -1980 yılları arasında Ankara Sanat Tiyatrosunda oyuncu, dramaturg, yönetmen yardımcısı ve yönetmen olarak çalıştı. 1978 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümünden ayrılıp yeniden üniversite sınavına girerek aynı yıl Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümüne geçti ve 1982 yılında bu bölümde lisans öğrenimini tamamladı. Yine 1982 yılında Ali Meriçle birlikte yazdığı ‘’Gozort’’ adlı çocuk oyunu ile TOBAV ödülünü kazandı.1982-1983 yıllarında Pamukbank Çocuk Tiyatrosun’da oyuncu olarak çalıştı.1982-1985 yılları arasında Ankara’da ABD’ne ait TUSLOG Komutanlığında ‘’Entertainment Coordinator’’ olarak çalıştı.1985-1987 yılları arasında askerlik görevini tamamladı.Bertolt Brecht’in ‘’Oyun Yapılarında Yabancılaştırma Etmeni’’ başlıklı çalışmasıyla 1985 yılında Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümünde yüksek lisansını tamamladı.1987 yılında oyuncu olarak Devlet Tiyatrolarına girdi.İtalyan Hükümeti bursu ile ‘’İtalyan ve Türk Halk Geleneklerinin Karşılaştırmalı İncelemesi’’ başlıklı araştırmasını yapmak üzere RomaLa Sapienza Üniversitesi’ne gitti.Aynı yılın Ağustos ayında araştırmasını tamamlayarak Devlet Tiyatrolarında’ki görevine döndü ve Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümünde doktoraya başladı.1987-1989 yılları arasında oyuncu ve yönetmen yardımcısı olarak çalıştı.1989 yılında Araştırma Görevlisi olarak Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarında çalışmaya başladı.1992 yılında Yılmaz Güneyin aynı adlı uzun öyküsünden Salpayı uyarladı ve Ankara Sanat Tiyatrosunda sahneledi.İtalyan Halk Tiyatrosu Geleneğinin Devamı olarak Dario Fo adlı çalışmasıyla doktorasını tamamladı ve yardımcı doçent oldu.1993 yılında Ankara Sanat Tiyatrosu’nda Rutkay Azizle birlikte Uğur Mumcu’nun ‘’Sakıncalı Piyade’’oyununu sahneledi.1994’te doçent oldu ve Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müdür Yardımcılığına ve Sahne Sanatları Bölüm Başkanlığına getirildi. 1995’te Bursa Devlet Tiyatrosun’da Ali Meriç’in ‘’Akide Şekeri’’ adlı yapıtını sahneledi ve aynı yıl kendi isteğiyle Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarındaki idari görevinden ayrıldı. 1996’da ‘’Halk Tiyatrosu ve Dario Fo’’ adlı yapıtı Boyut Yayınevinden yayınlandı.1997’de İnadına Yaşamak adlı oyunu yazdı ve Ankara Sanat Tiyatrosu’nda sahneledi.‘’Oyunculuk Sanatı’’ adlı çevirisi Boyut Yayınevinden yayınlandı.1998 Aralık ayında Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarından ayrılmak zorunda kaldı.

Prof.Dr. Metin Balay Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Bölümün’de ‘’Bölüm Başkanı’’ olarak görevini sürdürmektedir.

Kayhan Berkin ve Kubilay Çamlıdağ  ile beraber Versus’un kurucu ekibinde yer almış ve grubun ‘’Vietnam’a Sevgiler’’ ”Hamlet” ve ”Bir Yolluk Daha + Striptiz” oyunlarında yönetmenlik görevini üstlenmiştir.

Hamlet 4. Yeni Tiyatros Dergisi Ödülleri’nde ”yılın oyunu” dahil 4 dalda aday olmuştur.

2016/17 sezonunda ”Kanlı Düğün” oyununun yönetmenliğini üstlenmiştir.

Profile details