KAYHAN BERKİN

KAYHAN BERKİN

2011 yılında Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Bölümü’nü dereceyle bitirdi.London Academy of Music and Dramatic Art,Akademia Teatralna, St York University, Odin Teatret’in düzenlediği yaz okulları ve  oyunculuk çalışmalarına katıldı. Versus Tiyatro, Tiyatro Ti, Gümüşlük Akademisi, Bagaj Performing Arts/Craft Tiyatro, Sekans Yapım/Tiyatro Turuncu, Yeditepe Üniversitesi Tiyatro Bölümü, MSM bünyesinde çeşitli oyunlarda rol almış, Elke Petri,Metin Balay,Robert Price,Kai Bredholt,Kerem Karaboğa,Ümit Çırak,Serdar Biliş,Misak Toros ile çalışmıştır.

2014 yılında Sanat yönetmenliğini yaptığı Versus’u Metin Balay ve Kubilay Çamlıdağ ile birlikte kurup” Metin Balay’ın yönettiği Hamlet oyununda ”Hamlet”, ”Vietnam’a Sevgiler” oyununda “Nishina Shinzo”, “Bir Yolluk Daha + Striptiz”,oyununda “Nick” ”Kanlı Düğün” oyununda “Leonardo” rollerinde görev almıştır.

Versus bünyesinde ‘Woyzeck’  ve “Bu Yaşta Hala Saklanarak Sigara İçiyorum” oyunlarını yönetip,2015 ve 2017 yıllarında Arcola Theatre’da Mehmet Ergen’in yönettiği ‘’Clarion” ve 3. Richard” oyununlarında gözlemci yönetmen olarak katılmıştır.

Hamlet 4.yeni tiyatro dergisi emek ve başarı ödüllerinde ”yılın en iyi oyunu” (2015/16)dahil 4 dalda aday olmuş,Hamlet performansı nedeniyle kendisine 22.Lions Türkan Kahramankaptan ödüllerinde ”yılın en başarılı erkek oyuncusu” ödülü verilmiştir,ayrıca yönettiği oyunlardan Arthur Millerin yazdığı “Bedel” (2017/18) ve “Bu Yaşta Hala Saklanarak Sigara İçiyorum” (2016/17) arka arkaya “yılın en iyi oyunu” dallarında aday olmuştur.

Geçtiğimiz sezon Gönül Ülkü & Gazanfer Özcan Tiyatrosu için “Hırsız” oyununu yönetip ekibin 1 yıllığına sanat yönetmenliğini üstlenmiş,Peter Handke’nin yazdığı solo performansı “Seyirciye Sövgü” oyununu uyarlayıp oynamıştır.

Bu sezon (2018/19) Versus’un Uniqistanbul işbirliği ile yaptığı Dogville oyununu yönetmiştir.2018 yılında aldığı burs ile London Academy of Music and Dramatic Art’ta öğrenimine devam edip İstanbul / Londra arasında sanat yaşamına devam etmektedir.