ARDA ÖZTÜRK

ARDA ÖZTÜRK

1982 yılında İstanbul’da doğdu. Tam burslu olarak kazandığı Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Bölümü’nü 2005 yılında mezun oldu. 2011 yılında Haliç Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tiyatro Anasanat Dalı Yüksek Lisans programını “Oyunculukta Eleştirel Bir Yaklaşım ve Bir Model Önerisi” başlıklı tezi ile tamamladı.

 

2005 yılından itibaren İstanbul Devlet Tiyatrosu ve çeşitli özel tiyatrolarda oyuncu olarak görevler aldı. 2004 yılından bu yana hem tiyatro dersleri verdiği hem de yönetmenlik yaptığı Yeditepe Üniversitesi Tiyatro Kulübü’nde Savaş Baba, Kadınlar Savaşı, Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım, Oyun Nasıl Oynanmalı, Tanrı ve Ayak-Bacak Fabrikası oyunlarını yönetti. 2011 yılında yönettiği Ayak-Bacak Fabrikası oyunu ile 9. Üniversitelerarası İstanbul Tiyatro Festivali’nde En İyi Yönetmen Ödülü’ne layık görüldü. (Oyun ayrıca, En İyi Oyun dahil 5 ödülün de sahibi oldu)

 

Yeditepe Üniversitesi Tiyatro Kulübün’ün dışında Eureko Sigorta ve bazı özel kuruluşlarda diksiyon, vücut dili, oyunculuk dersleri vererek oyunlar sahneledi.

 

2011 yılında üniversite tiyatrosunda birlikte çalışmış olduğu arkadaşları ile yarı-profesyonel bir topluluk olan Turnusol’un kurucu ekibinde yer aldı ve Turnusol ile Fernando Arrabal’ın Piknik ve Gogol’den uyarlanan Burun oyunlarını sahneye koydu.

 

Arda Öztürk, akademik kariyerine Yeditepe Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nde asistan ve İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü’nde doktora öğrencisi olarak devam etmekte, tiyatro faaliyetlerini ise Turnusol ve Versus ekipleri ile sürdürmektedir.

 

Versus’un ikinci prodüksüyonu olan ‘’Woyzeck’’ oyununda ‘’Doktor’’ Metin Balay’ın yönettiği ”Hamlet” oyununda Laertes rolünü üstlenmektedir.