Versus

Versus, 2013 yılında LAU Theatre Festival’de sahne almak üzere Beyrut’ta bulunan Harold Pinter’ın yazdığı‘’Bi Tek Daha’’ oyununun  yönetmeni Metin Balay,’’Victor’’ rolünü oynayan Kubilay Çamlıdağ ve ‘’Nicolas’’ rolünü oynayan Kayhan Berkin’in oyun çıkışı ‘’Rabbit Hole’’ adlı mekanda yaptıkları sohbet esnasında  deneysel çalışmalar yapmak için bir tiyatro grubu kurulması konusundaki heyecanlarından doğmuştur.

İstanbul’da yeniden biraraya gelen üçlü,Versus’un ilk prodüksüyonu olarak aynı oyunu sergilemeye karar vermiş,ancak bu oyunun hakları başka bir tiyatro grubunda bulunduğundan,Versus o sıralarda provaları devam eden Metin Balay’ın yönettiği, Kayhan Berkin ve Olcay Yusufoğlu’nun oynadığı  ‘’Vietnam’a Sevgiler’’ oyununa yönelmiştir.

14 Ocak 2014 tarihinde Talimhane Tiyatrosu Şişli Blackout Sahnesi Küçük Salon’da sahne hayatına başlayan Versus, 2013 /14 sezonunun ikinci yarısında ‘’Vietnam’a Sevgiler’’ oyununu bu  sahne de düzenli olarak sergilemiştir.

İkinci prodüksüyonu Woyzeck’in provalarını Talimhane Tiyatrosu Şişli Blackout Sahnesi Büyük Salon’da 2014’ün yaz sezonunda gerçekleştirmiş olan Versus, Metin Balay’ın süpervizörlüğünü yapıp Kayhan Berkin’in yönettiği ‘’Woyzeck’’ oyununu 8 Kasım 2014 tarihinde Talimhane Tiyatrosu’nda ilk kez seyirciye sunmuştur.

Versus 2015/16 sezonunda Metin Balay’ın yönettiği ”Hamlet” + ”Bir Yolluk Daha ve Striptiz” ve Kayhan Berkin + Arda Öztürk’ün yönettiği ”Aziz Nesin /kısalar” oyunlarını çıkarmış,Hamlet 4. Yeni Tiyatro Dergisi ödüllerinde ”en iyi oyun” dahil 4 dalda aday olmuş,Kayhan Berkin 22.Türkan Kahramankaptan Ödüllerinde ”yılın en başarılı erkek oyuncusu” ödülüne layık görülmüştür.

Bu sezon ”Hamlet” ve ”Woyzeck” oyunları temsillerine devam etmekte olup,Metin Balay’ın yönettiği ”Kanlı Düğün” Talimhane Tiyatrosu Büyük Salon’da gösterimlerini sürdürmektedir.Kayhan Berkin’in yönettiği ve provaları devam eden ”Bu Yaşta Hala Saklanarak Sigara İçiyorum” 22 Aralık’ta İkinci Kat/Karaköy’de ilk oyununu oynayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir